Akran Zorbalığı

Zorbalık bir şiddettir. Hep halk arasında kullanılan bir cümle vardır sizlerin de çok iyi bildiği gibi: ”Zorbalık yapma”…

Bunun okular da gençlerimiz ve çocuklarımız arasında olanına ise “Akran Zorbalığı” diyoruz. Zorbalık insanların üzerinde uygulanan güç gösterisidir. Biliyoruz ki herkesin aile yaşantısı, maddi gücü, anne baba tutumu ve ergenlik süreci farklı seyretmektedir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda daha güçlü görünen taraf(ların) güçsüz görünen(bu bakış açısıdır,görünenin sakinliği ya da şiddetten uzak kalması da olabilir) tarafa sözlü ve fiziksel şiddet uygulaması,özellikle psikolojik baskı yapmasıdır.

Akran zorbalığı yaşandığını düşündüğünüz durumlarda ilgili birimler ile görüşmeyi geciktirmemenizi tavsiye ederim. Unutmayalım ki “Akran Zorbalığı”nda yardıma ihtiyacı olan sadece şiddete maruz kalan değil; şiddet uygulayandır da aynı zamanda. Yanlış yönlendirilme ve eğitim eksikliği, altta yatan travmaların yarattığı etkenler.. vs zorba olarak görünen tarafında yardıma ve doğru yönlendirilmeye ihtiyacı olduğunun göstergesidir.

Unutmayalım ki akran zorbalığı yapan da, buna uğrayan da BİZİM çocuklarımız ve  BİZİM geleceğimizdir.

Eğitmenler

  • Ayşegül YILDIZ