Ebeveyn Tutumu

Siz gül fidanı yetiştiren, her türlü hürmete layık bahçıvansınız. Olumlu çocuk yetiştirmenin ilk şartı,  olumlu anne-babadır. Hiç birimiz mükemmel değiliz, o zaman onlardan da mükemmel olmalarını bekleyemeyiz.” 

Yıllar evvel çalıştığım bir eğitim kurumunda “Ebeveyn Tutumu” üzerine yaptığım bir seminer çalışmasına bu cümleler ile başlamıştım. Aslında bu girişi şu şekilde değerlendirebiliriz. Hepimizin kendimizde beğenmediğimiz ya da değiştirmek istediğimiz özelliklerimiz vardır muhakkak. Bu özelliklerin bir kısmı belki de bir çoğu çocuklarınıza geçmiş olabilir ki genetiksel faktörler buna evet der. Ya da tam tersi çocuğumuz tamamen anne ya da tamamen babaya benzemiştir; benzer tutum ve karakteristik davranışları istemediğimiz için yeniden çocuklarımız üzerinde bazı değişimler yapma, yaptırma davranışı sergiyebiliriz. Sadece başarma isteği ile komşuya, akrabalara  karşı ya da sadece kendi egomuza “BAŞARDIK” deme ihtiyacı ile abartılı tutumlara  da girebiliriz. 

Tam tersi olan bir diğer yaklaşım da çocuğumuzdan habersiz olmaktır. Fazla özgür bırakmak ya da her istediğini alıp yaparak ebeveyn  patronu konumuna sokmaktır.

Eğitmenler

  • Ayşegül YILDIZ